Ainot ja Reinot lähestyy!

31.3.2022

Senioreiden liikuntatapahtuma Ainot ja Reinot liikkeelle Ouluhallilla lähestyy. Tapahtuma järjestetään keskiviikkona 6.4. Ouluhallissa klo 10-14. Mukana on yli 40 esittelijää, joten tarjolla on monenlaisia liikuntakokeiluja ja terveystietoa.

 


Hailuodosta bussilla merille ja perille
 

Hailuodon kunta ja seurakunta järjestävät yhdessä tapahtumaan bussikuljetuksen saarikunnan senioreille. Bussi kaartaa aamutuimaan lautalle ja kymmeneksi Ouluhallille.

Eläkeliiton Hailuodon yhdistyksen puheenjohtaja Oiva Tanskanen on yksi mukaanlähtijöistä.

”Tapahtumassa kiinnostaa mielenkiintoinen sisältö ja esiintyjät. Ja tietysti ihan uteliasuudesta lähden katsomaan, mitä siellä on tarjolla”, Tanskanen sanoo.  

Ainot ja Reinot järjestettiin ensimmäisen kerran Oulussa syksyllä 2019.


Viihdettä unohtamatta

Tanssii Tähtien Kanssa -kisan voittajapari Ernest Lawson ja Anniina Koivuniemi esittävät jivetanssin ja Lawson hauskuuttaa vielä teeveestä tuttuna Ansa Kynttilä -sketsihahmona. Lisäksi ohjelmassa on mm. Eläkeliiton Oulunsalon yhdistyksen bändin keikka ja senioritanssia.

Tervetuloa mukaan maksuttomaan tapahtumaan! Kerrohan lähipiirisi senioreille tapahtumasta. Ohjelman ja muuta tietoa näet täältä.