Tapahtumatuotannon taitajaksi yhdistykseen

Tarkastelet mennyttä tapahtumaa.

  • 25.4.24.5.2025
  • Oulu sekä etäyhteys

 

Haluatko oppia järjestämään onnistuneita tapahtumia yhdistyksessäsi? Tule mukaan maksuttomaan kaksiosaiseen koulutukseen, joka on suunnattu 16-29-vuotiaille, urheiluseurassa tai liikuntatoimintaa toteuttavassa yhdistyksessä toimiville nuorille Pohjois-Pohjanmaalla.

Koulutuksen ajankohdat:

Osa 1: Oulu ja etäyhteys 25.-26.4.2025 (pe klo 17-20, la klo 9-16). Koulutuspaikkana Oulunsalon kunnantalo (Kauppiaantie 5).

Osa 2: Oulu ja etäyhteys 23.-24.5.2025 (pe klo 17-20, la klo 10-17). Perjantaina koulutuspaikkana PoPLi, (Sammonkatu 6) ja lauantaina Kulttuuritalo Valve (Hallituskatu 7) sekä Raatin liikuntakeskus.

Käytännönläheisessä koulutuksessa 

  • opit suunnittelemaan, organisoimaan ja toteuttamaan liikunta- ja urheilutapahtumia yhdistyksessä
  • tutustut tapahtumaesimerkkeihin ja hyviin käytäntöihin
  • saat ideoita ja vinkkejä toiminnan kehittämiseen sekä todistuksen osallistumisesta.

Koulutuksen ensimmäisessä osassa (25.-26.4.2025) käydään läpi tapahtumatuotannon perusteita, liikunta- ja urheilutapahtumien ideointia ja suunnittelua sekä tapahtuman viestintää ja markkinointia.

Kouluttajina toimivat Tanja Löytynoja ja Juha Laukka PoPLista sekä teemakohtaiset asiantuntijat. 

Kokenut myynnin ja markkinoinnin ammattilainen Ville Köngäs lähestyy urheilu- ja liikuntatapahtumia myynnin, markkinoinnin ja sponsoroinnin näkökulmasta. Ville on tehnyt lähes kahdeksan vuoden uran Olympiakomiteassa vastaten erityisesti Suomen Olympiajoukkueen kumppanuuksista ja tapahtumista. Nykyisin talotehdas PolarHousen myynti- ja markkinointijohtajan toimen ohella Ville on toiminut tapahtumajohtajana Stadion Cooper -tapahtumassa Helsingin Olympiastadionilla sekä lapsiperheille suunnatussa Lasten Hiihdot -tapahtumassa Kempeleessä. 

Aktiivisen liikkumisen ja liikenteen asiantuntija, tapahtumajärjestäjä Pekka Tahkola kertoo pyöräilytapahtumien suunnittelusta ja toteutuksesta esimerkkinä Syöte MTB -maastopyöräilytapahtuma. Pohjois-Pohjanmaan Urheilugaalassa 2025 Vuoden liikuttajaksi valittu Pekka tekee työkseen pyöräily- ja retkeilyreittien suunnitteluun ja talvikunnossapitoon liittyviä projekteja Navico Oy:ssa. Lisäksi hän toimii aktiivisesti pyöräilytapahtumien parissa Krossikommuuni ry:ssa. 

Ville Köngäs
Pekka Tahkola

Koulutuksen toisessa osassa (23.-24.5.2025) aiheina ovat tapahtuman toteutus ja hallinta. Koulutuksessa tarkastellaan erityisesti tapahtuman turvallisuutta ja järjestämiseen liittyviä lupia, tapahtumien teknistä toteutusta sekä käydään tutustumassa Terwahölkkä ja -maraton -tapahtumaan.

Kouluttajina toimivat Tanja Löytynoja ja Juha Laukka PoPLista sekä teemakohtaiset asiantuntijat.

 

Koulutukseen voi osallistua Oulussa paikan päällä (15 hlöä) tai Teams-etäyhteydellä (toisella jaksolla soveltuvin osin). Lähikoulutus sisältää kahvit sekä lauantaina lounaan.

Ilmoittaudu mukaan koulutukseen alla olevalla lomakkeella. Mikäli ensimmäinen osa jäi väliin, ei hätää! Voit ilmoittautua mukaan vielä toiseen osaan ke 21.5. mennessä.

Koulutus toteutetaan osana PoPLin Nuoret yhdistystaitajat -hanketta, joka on saanut EU:n maaseuturahoitusta Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen kautta.

 

Ilmoittautumislomake

Taustayhdistys
Osallistun koulutukseen

Tällä lomakkeella kerätään henkilötietojasi koulutuksen järjestelyjä varten. Tietoja ei luovuteta muuhun tarkoitukseen. PoPLin tietosuojaselosteen näet täältä

Hyväksyn PoPLin tietosuojaselosteen