Aiempina vuosina palkitut:

MAAKUNNAN PARAS URHEILIJA

2013    Antti-Jussi Kemppainen, Ruka Slalom, Freestyle, halfpipe
2014    Enni Rukajärvi, Rukan Lumilautailijat, slopestyle
2015    Sofia Haajanen, SK Pohjantähti, suunnistus
2016    Sebastian Aho, Oulun Kärpät, jääkiekko

 

VUODEN NUORI URHEILIJA (15-22 VUOTTA)

2012    Santeri Paloniemi
2013    Noora Räisänen, Saloisten Reipas
2014    Karina Kukkonen, Oulun Golfseura
2015    Aleksi Karppinen, SK Pohjantähti
2016    Silja Känsäkoski, Oulun Uinti 1906

 

VUODEN JOUKKUE

1998    Oulun Lippo, miesten pp
1999    Sk Pohjantähti, miesten viestijoukkue
2000    Pattijoen Urheilijat, naisten pp
2001    Oulun Hiihtoseura, naisten 3-5 km viestijoukkue
2002    Pattijoen Urheilijat, miesten pp
2003    Kuusamon Erä-Veikot, miesten 4x10 km
2004    Oulun Kärpät
2005    Oulun Kärpät
2006    Pattijoen Urheilijat, miesten pp
2007    Oulun Miekkailuseura, M florettijoukkue
2008    Pattijoen Urheilijat ry, pesäpallon miesten SM-joukkue
2009    Northern Lights Cheerleader, MM-hopeajoukkue
2010    Sun Volley, lentopallon miesten SM-joukkue
2011    Northern Lights -Cheerleading Timantit
2012    Oulun Hiihtoseura, maastohiihto
2013    Oulun Hiihtoseura, ampumahiihto
2014    SK Pohjantähti, naiset, suunnistus
2015    Oulun Kärpät, jääkiekko
2016    SK Pohjantähti, naiset, suunnistus

 

VUODEN VALMENTAJA

1998    Hannu Kaikkonen, ONMKY hiihtosuunnistus
1999    Jarmo Savukoski, Pattijoen Urheilijat
2000    Berit Kaijomaa, Oulun Luistelukerho
2001    Lauri Kiuttu, Oulunsalon Vasama
2002    Hanna Vesteri, Oulun Pyrintö
2003    Timo Tiusanen, Oulun Luistinseura, jääpallo
2004    Kari Heikkilä, Oulun Kärpät
2005    Kari Jalonen, Oulun Kärpät
2006    Ali Koivuranta + Kauko Määttä, Kuusamon Erä-Veikot
2007    Oulun Kärpät, valmennustiimi Jalonen, Haapakoski, Hilli, Hakkarainen
2008    Jukka Väyrynen, Oulun Hiihtoseura
2009    Toni Roponen, Oulun Hiihtoseura
2010    Sami Kurttila, Sun Volley
2011    Jussi Saarela, Oulun Pyrintö
2012    Martti Paloniemi
2013    Karo Kuussaari, Suomen maajoukkue ja Oulun Luistinseura
2014    Lauri Marjamäki, Oulun Kärpät
2015    Lauri Marjamäki, Oulun Kärpät
2016    Tommi Pulkkinen, Oulun Uinti 1906

 

VUODEN URHEILUSEURA

1998    Telemark
1999    Pattijoen Urheilijat
2000    Oulun Luistinseura
2001    Oulun Kärpät 46
2002    Oulun Luistinseura
2003    Kestilän Kisa-Veikot
2004    Oulun Pyrintö
2005    Oulun Luistinseura
2006    Kuusamon Erä-Veikot
2007    Haukiputaan Heitto
2008    Kiimingin Urheilijat
2009    Oulun Hiihtoseura
2010    7 Muhoksen urheiluseuraa
2011    Oulun Nice Soccer
2012-2014     Palkintoa ei jaettu
2015    Limingan Niittomiehet
2016    Taivalkosken Metsäveikot-85 ja Taivalkosken Kuohu

 

VUODEN URHEILUTAPAHTUMA

2012    Ruka Nordic Opening
2013    Kalevan Rastiviesti
2014    Umpihankihiihdon MM-kisat
2015    Jääkiekon Rantalakeus-turnaus
2016    Kalevan Kisat, Oulun Pyrintö

 

VUODEN LIIKUTTAJA

1996    Jarmo Karpakka, Oulun Diakonissalaitos (liikuntalääketiede ja terveysliikunta)
1997    Suvi Helanen, Oulunsalon Vasama (tasa-arvo ja erityisliikunta)
1998    Eero Eskola, Kiimingin Urheilijat (ikääntyneiden liikunta)
1999    Virpiniemen liikuntaopisto (liikuntaharrastuksen edistäminen erityisesti koulutuksen avulla)
2000    Stora Enso Oyj Oulun tehtaat (työpaikkaliikunta)
2001    Suomen Posti Oyj:n Pohjois-Suomen alueyksikkö (työpaikkaliikunta)
2002    Kastellin urheilulukio (monipuolinen ja aloitteellinen toiminta urheilijoiden uran ja uran jälkeisen ammatin edistämiseksi)
2003    Anneli Viippola, Iisu ry monipuolinen toiminta suunnistusseurassa kilpailijana ja organisaattorina
2004    Oulurastit (yli 20 vuotta kesäviikkoisin jatkunut kuntorastitoiminta)
2005    Suomen Salibandyliitto/Pohjois-Suomen alue & Suomen Luisteluliitto  esimerkillinen, aktiivinen ja innostunut osallistuminen Liikunta-haipakka-tapahtumasarjan toteuttamiseen
2006    Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri (työyhteisöliikunnan pitkäjänteinen kehittäminen)
2007    Liikuntakeskus Hukka (monipuolinen ja kehittyvä keskus liikuttaa päivittäin satoja ihmisiä)
2008    Kari Heljasvaara ”Sauvakävelyapostoli”
2009    Jaakko Huovinen, Taivalkosken Kuohu (pitkä, monipuolinen ja edelleen jatkuva toiminta seurassa)
2010    Muhoksen kunta ja urheiluseurat (7 kpl) kunnan koordinoimana on liikunta Muhoksella astunut uudelle aikakaudelle
2011    ONMKYU Tervamaraton -tapahtuma, Oulu-kävely
2012    Kunnon Lähde -vertaisohjaajat
2013    Iin Yritys, Iin juoksutapahtumat
2014    Power Cup, Raahe (Tapahtumaan osallistui 6 700 lentopallojunioria)
2015    Koivupuhdon koulu, Merijärvi
2016    Oulun korkeakoululiikunta

 

ARVOKISAMITALISTIT

2012   Petri Runtti, MM 1., Sofia Haajanen, EM 2., Maija Oravamäki, MM 2.
2013   Kristiina Kauppila, Henna Ilmola, Emmi Niemelä, Hanna-Mari Uimonen MM-hopea salibandy

2014   Enni Rukajärvi (lumilautailu, olympiahopea), Jenni Eskelinen (frisbeegolf, EM-kulta), Juho Parviainen (frisbeegolf, EM-pronssi), Lasse Kukkonen ja Juha-Matti Aaltonen (jääkiekko, olympiapronssi), Atte Ohtamaa (jääkiekko, MM-hopea), Karina Kukkonen (golf, EM-hopea), Hannele Määttä (frisbeegolf, EM-pronssi)

2015    Maija Järvelä (ampumahiihto, MM-pronssi), Ville Piiponniemi (taekwondo MM-pronssi, EM-pronssi), Lotta Keränen (taekwondo EM-pronssi), Mikko Ronkainen (voimanosto MM-pronssi)

2016    Ei palkittu

 

VUODEN LIIKUNNAN TASA-ARVOTYÖ

2013    Elina Uusi-Illikainen
2014    PAKU-projekti, Oulun Diakonissalaitos
2015    FC Kurenpojat, Pudasjärvi
2016    Kiimingin Kiekko-Poikien Special Hockey -toiminta

 

VUODEN URHEILUTEKO (Oulun seudun urheilutoimittajat)

2013   Virpiniemen liikuntaopisto
2014   Raahen harjoitushalli
2015   Raviohjastaja Jorma Kontio
2016   Kiimingin Kiekko-Poikien Special Hockey -toiminta

 

ELÄMÄNURA-PALKINTO

2012    Jorma Nykänen, Oulun Kärpät
2013    Salme Vahtola, Oulun Naisvoimistelijat
2014    Salme ja Asko Raukovaara, Telemark Team
2015    Pentti Uusi-Illikainen, Oulun ETTA
2016    Mauno Ukkola, Haukiputaan Heitto

 

VUODEN SYKÄHDYTTÄVIN URHEILUHETKI

2013   Oulun Kärppien 17 ottelun voittoputki SM-liigassa
2014   Juha-Matti Aaltosen ratkaisumaali Oulun Kärppien viimeisen loppuottelun jatkoajalla
2015   Oulun Kärppien Sebastian Ahon ratkaisumaali jääkiekon 7. loppuottelussa
2016   Jesse Puljujärven valinta alle 20-vuotiaiden jääkiekon MM-kisojen arvokkaimmaksi pelaajaksi.

 

ENTISEN OULUN LÄÄNIN KULTAMITALI NUORELLE URHEILIJALLE

2013   Matti Sivonen
2015   Anna Haataja
2016   Jesse Puljujärvi

 

Aiemmat palkintokategoriat

 

VUODEN NUORI NAISURHEILIJA 1998 - 2011

1998    Sanna Lankosaari, Oulun Kärpät, jääkiekko
1999    Pia Käyhkö, Oulun Ski Team, alppihiihto
2000    Susanna Pöykiö, Oulun Luistelukerho, taitoluistelu
2001    Pia Käyhkö, Oulun Ski Team, alppihiihto
2002    Elina Lindgren, Oulun Pyrintö, yleisurheilu
2003    Niina Sarias, Rukan Lumilautailijat, lumilautailu
2004    Niina Sarias, Rukan Lumilautailijat, lumilautailu
2005    Katri Säntti, Oulun Uimaseura, uinti
2006    Sofia Haajanen, SK Pohjantähti, suunnistus
2007    Kristiina Auno, Kuivasjärven Aura, yleisurheilu
2008    Noora Laukkanen, Oulun Uimarit -73, uinti
2009    Noora Laukkanen, Oulun Uimarit -73, uinti
2010    Enni Rukajärvi, Rukan Lumilautailijat
2011    Julia Pätsi, Taekwon-Do Akatemia

 

VUODEN NUORI MIESURHEILIJA 1998 - 2011

1998    Jari Matinlauri, Vihannin Urheilijat, yleisurheilu
1999    Pasi Ikonen, Sk Pohjantähti, suunnistus
2000    Otto Fredriksson, Tervarit, jalkapallo mv
2001    Otto Fredriksson, Tervarit, jalkapallo mv
2002    Joni Pitkänen, Oulun Kärpät, jääkiekko
2003    Jouni Kinnunen, Oulun Hiihtoseura, ampumahiihto
2004    Anssi Koivuranta, Kuusamon Erä-Veikot, yhdistetty
2005    Anssi Koivuranta, Kuusamon Erä-Veikot, yhdistetty
2006    Petteri Kantola, Ruka Slalom, alppihiihto
2007    Sami Vuoti, Oulun Hiihtoseura, maastohiihto
2008    Joni Mäkelä, Oulun Luistinseura, jalkapallo
2009    Niko Räsänen, Oulun Tarmo, pikaluistelu
2010    Eemi Tervaportti, Sun Volley, lentopallo
2011    Petri Rantala ja Ville Turula, OLS Salibandy

 

VUODEN NUORISOVALMENTAJA 1998 - 2011

1998    Tomi Molin, OLS jalkapallo
1999    Riitta Manninen, Kärsämäen Kataja
2000    Jukka Vähäkangas, Kiimingin Urheilijat
2001    Hannu Haverinen, SPL P-S
2002    Sanna Virtanen, Oulun Kisa-Siskot
2003    Anne Karvinen-Poutanen, Kuivasjärven Aura
2004    Sakari Seppälä, Lintulammen Palloseura
2005    Marja Kosola, Sk Pohjantähti
2006    Tanja Jaakola, Haukiputaan Heitto
2007    Rauno Ojanen, Tervarit Juniorit
2008    Veli-Matti Hölttä, Haukiputaan Pallo
2009    Kari Koivikko, Oulun Naisfutis
2010    Rauno Ojanen, Tervarit
2011    Erkki Helander, Kestilän Kisa-Veikot